Mimar bir binanın tasarımını yapar, projelendirir. Bir de binanın dışında kalan, bahçeler, yollar, duvarlar, havuzlar, setler, tesisler vb. vardır. Bunlar dış mekanlardır. Tasarımı için yapı bilgisi, estetik, statik, hidroloji, çizim tekniği, dendroloji gibi bir takım disipline edilmiş bilgilerin tasarımcıda toplanmış olması gerekir. İşte bu ve benzeri bilgilerle donatılmış kişilerin yaptığı dış mekan projelerine PEYZAJ denir.

Peyzaj; bir noktadan bakıldığında görüş çerçevesi içine girebilen doğal ve kültürel varlıkların bir arada meydana getirdikleri görünüştür.

Peyzaj; çevre içinde yer alan çeşitli karakterdeki doğal ve kültürel elemanların, herhangi bir noktadan görüş açısı içine sığabilen bütün halindeki görünüşüdür.

Peyzaj; arz kabuğu üzerindeki orman alanı, tarım alanı, yerleşim alanı vb. gibi tüm örtülerin kapsadığı görünümdür.

Peyzaj; bir bölgenin veya bir alanın toplam topografik sistemidir.

Peyzaj; gerek bireysel gerekse toplum olarak insan ve doğa arasındaki karşılıklı etki sonucunda gelişen ve gelişme gösteren bir kavramdır.

Böyle bakılınca içinde yaşadığımız dünya kaldırım taşından çocuk parkına doğa yürüyüşü yaptığımız dere kenarına,bir müzenin bahçesindeki eserlerin yerleştirilişine,çok katlı bir binanın çevre düzenlemesin,evimizin bahçesi ve rengine kadar hissettiklerimizin gördüklerimize bir yansıması halini alıyor.

Faaliyetlerimiz

  • Bahçe Aydınlatma
  • Kent Mobilyaları ve Çocuk Oyun Grubu
  • Planlama Tasarım ve Uygulama
  • Sert Zemin Uygulaması
  • Sulama
  • Yapay Kaya ve Şelale Diğer Uygulamalar
Paylaş ...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.